«Прийдіть усі вірні, зійшовшись, похвалімо Христового воїна і мужнього світоча Димитрія»

Стихира на малій вечірні.

Наша Свята Православна Церква від перших віків християнства високо цінила й цінить заслуги мучеників, вшановує їх, ставить нам за взірець справжньої любові до Бога та визнавання Святої Православної віри. Деякі з них, що в особливий спосіб відзначилися своєю ревністю і мужністю у визнаванні святої віри та чудами, що ними їх Господь Бог прославив після смерті, мають у церковному році свої урочисті свята. До них належить святий Димитрій, якому свята Церква дала титул великомученика й мироточця. До його гробу з року в рік з усіх країв йдуть сотні й тисячі паломників. Він допомагає в кожній біді та потребі. Воїни обирають його за свого опікуна.

На українській землі культ Св. Димитрія прийшов, очевидно, разом із Аскольдовим хрещенням Русі у 860 р. Цьому також сприяв слов’янський просвітитель і проповідник християнства Кирило (бл. 827-869 рр.), який теж народився у місті Солуні. Він взимку 860-861 рр. перебував у Херсонесі, де спілкувався із руськими книжниками і ознайомився з Євангелієм та псалтирем, що були вже перекладені на руську мову.

Церковне шанування святого великомученика Димитрія в Київській Русі почалося відразу після Хрещення Русі-України 988 р.. В житії Феодосія ігумена Печерського преподобний Нестор Літописець згадує про монастир Святого Дмитра Солунського на Печерську. До початку 70-х років ХI сторіччя будується Димитрівський монастир в Києві, відомий згодом як Михайлівський-Золотоверхий монастир. Монастир був побудований сином Ярослава Мудрого, великим князем Ізяславом, у хрещенні Дмитром († 1078). Сталося це року 1062, і цей монастир свого часу конкурував навіть з Печерським. Згодом у Київській Русі та в Україні було зведено чимало церков та монастирів на честь святого Димитрія. А свої перемоги українські полководці пояснювали саме небесним покровительством цього святого.

Саме тому, наслідуючи славні традиції Київського Православ’я, Хмельницька єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату завжди відзначає цей день врочистою архієрейською літургією.

Але в цім році святкування пам’яті великомученика Димитрія Солунського набило особливого значення, бо в часі війни нам вкрай необхідне його Небесне заступництво.

Тому традиційно, 26 жовтня / 7 листопада 2014 р.Б., Високопреосвященний Владика Антоній, митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський, очолив святкову архієрейську літургію в кафедральному соборі святого апостола Андрія Первозванного в м. Хмельницького. Його Високопреосвященству співслужило численне духовенство єпархії.

Після відпусту архієрейської літургії, Високопреосвященний Владика Антоній звернувся до вірних з повчальним архіпастирським словом та подякував священикам і вірним за спільну молитву.

Священики та вірні щиро вітали свого Архіпастиря, бо в це велике християнське свято він святкує і свій день народження.

http://cerkva-km.info/sluzhinnya-vysokopreosvyaschennoho-vladyky-antoniya-v-den-pamyati-velykomuchenyka-dymytriya-solunskoho/

Categories: Новини

Leave a Reply


Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.