1.Таїнство покаяння
Покаяння є Таїнство, в якому віруючий сповідує (розкриває усно) свої гріхи Богу в присутності священика і отримує через священика прощення гріхів від Самого Господа Ісуса Христа.
Ісус Христос дав святим апостолам, а через них і всім священикам владу відпускати (прощати) гріхи: “Прийміть Духа Святого. Кому відпустите гріхи, тим відпустяться; на кому залишите, залишаться” (Ін 20, 22-23).
Для отримання прощення (відпущення) гріхів від того, хто сповідується (кається) вимагається: примирення з усіма ближніми, щирий жаль через свої гріхи і усне сповідання їх, твердий намір виправити своє життя, віра в Господа Ісуса Христа і надія на Його милосердя.
В особливих випадках на того, хто кається, накладається “єпітимія” (слово грецьке – заборона), або покута, яка вимагає благочестивих вчинків і деяких обмежень, спрямованих на подолання гріховних звичок.

2.Таїнство єлеєосвячення
Єлеєосвячення є Таїнство, в якому, при помазанні хворого освяченим єлеєм (оливою), прикликається на хворого благодать Божа для зцілення його від тілесних і душевних недуг.
Таїнство єлеєосвячення ще називається соборуванням, бо для здійснення його збирається кілька священиків, хоча в разі потреби може звершувати його і один священик. Це таїнство бере свій початок від апостолів, які, отримавши від Господа Ісуса Христа владу під час проповіді зцілювати усяку хворобу і неміч, багатьох хворих помазували оливою і зціляли (Див.: Мк б, 13).

3. Таїнство шлюбу
Шлюб є Таїнство, в якому за добровільною (перед священиком і Церквою) згодою нареченого і нареченої жити спільно благословляється їхній шлюбний зв’язок в образі духовного союзу Христа з Церквою, випрошується і подається благодать Божа для взаємної допомоги й однодушності, і для благословенного народження та християнського виховання дітей.
Шлюб установлений Самим Богом ще в раю. Після сотворения Адама і Єви “благословив їх Бог і сказав їм Бог: плодіться і розмножуйтесь, і наповнюйте землю і володійте нею” (Бут. 1, 28).

4. Таїнство хрещення
Таїнство хрещення є таке священнодійство, в якому віруючий у Христа, через триразове занурення тіла у воду, закликаючи ім’я Пресвятої Тройці – Отця, і Сина, і Святого Духа, омивається від первородного гріха, а також від усіх гріхів, вчинених ним до хрещення, відроджується благодаттю Духа Святого в нове духовне життя (духовно народжується) і робиться членом Церкви, тобто благодатного Царства Христового.
Таїнство хрещення встановив Сам Господь наш Ісус Христос. Він освятив хрещення Своїм власним прикладом, охрестившись від Іоана. Потім, після Воскресіння Свого, Він дав апостолам повеління:“Йдіть, навчайте всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа” (Мф 28, 19).
Хрещення необхідне кожному, хто бажає бути членом Церкви Христової. “Якщо хто не народитьсяводою і Духом, не може увійти у Царство Боже”, – сказав Сам Господь (Ін 3, 5).
Для прийняття хрещення необхідні віра і покаяння. Православна Церква хрестить немовлят за вірою їхніх батьків і хрещених батьків. Для цього і бувають при охрещенні хрещені батьки, щоб поручитися перед Церквою за віру охрещуваного. Коли він підросте, вони зобов’язані навчити його віри і потурбуватися про те, щоб їхній хрещеник став істинним християнином. Це священний обов’язок хрещених батьків, і вони тяжко грішать, якщо нехтують цим обов’язком.
Оскільки хрещення є духовне народження, а народжується людина один раз, то й Таїнство хрещення над людиною здійснюється один раз. “Один Господь, одна віра, одне хрещення” (Еф. 4, 5).

5. Таїнство миропомазання
Миропомазання є Таїнство, в якому віруючому даються дари Святого Духа, які укріпляють його в духовному християнському житті.
Святим миром називається приготована особливим способом і освячена суміш із пахучих речовин і єлею.
Миро освячували неодмінно самі апостоли та їхні наступники – єпископи (архиєреї). І тепер освячувати св. миро можуть тільки єпископи. Через помазання освяченим єпископами св. миром, за дорученням єпископів, можуть чинити Таїнство миропомазання і священики.
При здійсненні Таїнства святим миром хрестоподібно помазуються віруючому такі частини тіла: лоб, очі, вуха, уста, груди, руки і ноги – з промовлянням слів: “печать дару Духа Святого. Амінь”.

6. Таїнство священства
Священство є Таїнство, в якому правильно обрана людина (у єпископа, або священника, або диякона) через архиєрейське рукопокладання отримує благодать Святого Духа для священного служіння Церкві Христовій.
Це таїнство здійснюється тільки над особами, яких обирають і посвячують у священнослужителі. Ступенів священства три: диякон, пресвітер (священик) і єпископ (архиерей).
-Той, хто посвячується на диякона, отримує благодать служити при здійсненні таїнств.
-Той, хто посвячується на священика (пресвітера), отримує благодать здійснювати таїнства.
-Той, хто посвячується на єпископа (архиерея), отримує благодать не тільки здійснювати таїнства, але й посвячувати інших для здійснення таїнств.

7. Таїнство причастя (Євхаристія)
Причастя є Таїнство, в якому віруючий (православний християнин), у вигляді хліба і вина, приймає (споживає) істинне тіло і кров Господа Ісуса Христа і через це таємниче з’єднується з Христом і стає причетником вічного життя.
Таїнство святого причастя установив Сам Господь наш Ісус Христос під час останньої Тайної вечері,напередодні Своїх страждань і смерті.
Так Ісус Христос, встановивши Таїнство причастя, заповідав ученикам звершувати його завжди: “Це чиніть на спомин про Мене”.
Згідно з заповіддю Христовою, Таїнство причастя постійно звершується у Церкві Христовій і звершуватиметься до кінця віку за богослужінням, яке називається літургією, під час якої хліб і вино, силою та дією Духа Святого, перетворюються, або переосутнюються на істинне тіло й істинну кров Христову.
До Таїнства св. причастя християни повинні підготувати себеце полягає у молитві, постуванні, примиренні з усіма, а потім – сповіддю, тобто очищенням своєї совісті в Таїнстві покаяння.
Таїнство св. причастя по-грецьки називається євхаристією, тобто “подякою”.

Categories: Катехизис

Leave a Reply


Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.